Този сайт използва бисквитки (Cookies). Ако продължите да използвате сайта приемаме, че сте съгласни с използването на бисквитки. Научете повече за тях и се запознайте с политиката ни за защита на личните Ви данни тук

Топ 10: Най-тъпите въпроси свързани с мотоциклетите

Топ 10: Най-тъпите въпроси свързани с мотоциклетите


Всички сме били нови и „зелени“ мотористи, затова е нужно да бъдем по-толерантни, когато ни „застрелват“ с подобни въпроси. Това, разбира се, не изключва хумора в отговора. Интересното е, че едни и същи въпроси продължават да се задават. Повечето начинаещи мотористи успяват да направят уникална комбинация от невежество и сериозност, която може би се дължи на редица фактори. Например липса на средства (след купуването на първия мотор), четене и цитиране на мнения на изтъкнати „корифеи“ от мото форумите и т.н. Макар да е трудно да отговориш на подобен въпрос сериозно, все пак трябва да отговориш правилно. В противен случай последиците може да са страшни. А накрая закачката си е задължителна. Самият въпрос си го заслужава.

---

10. „Защо ми е книжка, тя категорията не кара мотора?“
Прозаичният отговор е – КАТ и сходни. Илюзията, че си супергерой на две колела, няма да спираш на куки и т.н., рухва за части от секундата и е със сериозни последствия. Да, опитът идва с много часове каране – на някои им се отдава, на други не, но времето е фактор, който е ясен за овладяването на мотора и собствените емоции, и всичко това е подплатено с много изминати километри. Без основополагащи уроци, познания за правилата за движение и документ в джоба, вашият път на мотор ще е по-кратък, отколкото ви се иска.

---

9. „Между 270 km/h и 290 km/h в завой ми се получава „дупка“, от какво е?“
Няма точен отговор, но вероятността да е дупка в IQ-то е голяма. Всеки е слушал изхвърляния на хора, яхнали мощен мотор и притежаващи умения, непривични дори за състезатели в MotoGP. След подобни изказвания или следват сходни изцепки, или неловко мълчание. Второто е по-добрият отговор. Или може би: „Валентино!? Чак сега те познах!“

---

8. „Колко вдига на първа?“
А де? Трудно разбираема е логиката на някои хора. Може пък това да е един от показателите за „свръх“ мотор. Честно казано, заради този въпрос някога си направих експеримент. При R1 се оказа 157 км/ч – не знам къде се позиционира и дали е достоен отговор. На сегашния си нямам идея и не ме вълнува. Важното е да ми е удобно при потегляне. Чул съм, че „първа“ за това се ползва.

---

7. „Бързо ли ще ми „умалее“ 600-кубикова „пистарка“ за пръв мотор?“
Със сигурност. Най-вече поради факта, че има и 1000-кубикови пистарки. Ехее… Липсва престиж, смачква ти се самочувствието, изпитваш непълноценност, започва завист да се надига в теб, неудовлетворение. Виждаш презрение в погледа на тия с „големите“, кафето ти горчи повече, мацките не те забелязват. Все кофти неща. А ако става въпрос за каране, отговорът е кратък и ясен – „ТЦ!“

---

6. „Знаеш ли, че моторът ми е по-добър от мотора ти?“
WTF, мен?!? Карай си добичето и не се вживявай. Ще се радвам някой ден, когато всички имаме възможност да си купим мотори от магазините, а не след дълги пазарлъци по обяви, да обменим мнения за вкусове и марки. Но дотогава ще съм благодарен на „експертите“ да са по-пестеливи относно оценката на мотора ми, било тя и чисто пазарна.

---

5. „Бързо ми омаля нещо, не ме изтегля добре в завой, да го сменям ли?“
На някои никога не им достига мощност, както и сантиметри. Докато за първите съветът ми е да се ползва малкото лостче долу вляво по посока на движението, за другите нямам готов отговор. Може би общото между тях е пълноценното ползване на това, с което разполагате. Лично аз, докато не видя някой как изтегля в завой и оборотомерът му е около червената зона, не мога да повярвам, че му липсва мощност. Вероятно тези, които карат на писта, но те пък, странно защо, не занимават другите с подобни въпроси.

---

4. „О, имаш мотор, значи ще го караме, нали?“
Шок и ужас. Някой навлек да се качи на безценното ви! Подходящ отговор: „О, имаш гадже, ще го е*ем, нали?“. Така де, ако ще е общо ползването…
Майтапът настрана, голяма част от белите стават около фразата: „Аз само едно кръгче да врътна, спокойно…“

---

3. „Как е най-правилно да паднеш, ако виждаш, че ще се блъснеш?“
Атрактивно, разбира се. Доза драматизъм винаги е полезна. За околните. А иначе е хубаво да не стигаш дотам, че да ти се наложи да премисляш точно как да паднеш с отработена техника. Ако задълбаем в тази насока, трябва всеки да е наясно, че най-смъртоносно е да срещнеш неподвижен предмет, докато подскачаш някъде встрани от мотора или подтичваш след него, преминавайки много метри с една крачка – стъпиш тук, па после еййй там… Крайниците прибрани, да не ги натрошиш, и повечко молитви.

---

2. „Не е ли по-опасно да спираш с предна спирачка?“
Това твърдение показва незнание относно цялата механофизика на мотоциклета. По принцип е вярно, но кой, по дяволите, спира само с предна спирачка и защо? Ааа, да! Стънтерите!

---

1. „Две коли струват толкова, вЕрно ли си дал толкова пари за ТОВА?“
Истина е. Хубав мотор струва колкото няколко средностатистически БГ коли – в перфектно състояние, непълнолетни, под 200 000 км, карани само от бабички на Запад, в неделя, и то не всяка, за да ходят на църковна служба. Не може да е истина просто как има такива глупаци, които правят това – харчат куп пари за мотор! Истината е, че в случая две не е повече от едно. Това важи и за много неща в живота. Карате ли мотор, ще сте в разрез с „народната“ математика винаги – при покупка, поддръжка и начин на живот.

---

В крайна сметка всички сме минали оттам. Някои по-бързо, други с повече шум и щети. Важното е, ако ще задаваш въпроси – поне да можеш да понесеш отговорите.